Kurdaki artış ikinci eli hareketlendirdi

trabzon araba

trabzon araba

Dövizdeki artışın ardından kredi maliyetlerindeki artış otomobil pazarını da etkilemeye başladı. Dövizdeki kur artışı nedeniyle sıfır otomobil fiyatlarına yapılan zamlar tüketiciler için ikinci el otomobil alternatiflerini öne çıkardı. Yaz sonrası da bu pazarda canlılığın sürmesi bekleniyor.

Döviz kurlarındaki yükselişin ardından kredi maliyetlerinde de ortaya çıkan hareketlilik, otomobil pazarını da etkilemeye başladı. Dövizdeki kur artışı nedeniyle sıfır otomobil fiyatlarına yapılan zamlar tüketiciler için ikinci el otomobil alternatiflerini öne çıkardı. Markaların kura bağlı olarak sıfır otomobil fiyatlarında yüzde 2-3 oranında artış yaptığını belirten Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, sıfır araçlardaki bu artışın aynı oranda zamlanmayan ikinci el otomobillere talebi artıracağını söyledi. Temmuz ayından yıl sonuna kadar sıfır araçlara olan taleplerde azalma beklediklerinin altını çizen Denizaşan, bu gibi faktörler sebebiyle ikinci el araç satışlarında artış yaşanacağını kaydetti. Sıfır otomobillerdeki fiyat artışlarının tedarikte de sıkıntılara yol açacağını belirten Denizaşan, “Bazı araç modellerinin sıfırında tedarik sıkıntısı yaşayacak müşteriler 3-6 ay beklemektense düşük kilometreli ikinci el alternatif araçlara karar verecekler. Model yılı değişimlerinin de yılbaşına kayması ile ağustos ayı itibarıyla ikinci el otomotiv sektörü hareketli geçecektir.” diye konuştu.

Mayıs ve haziran aylarında piyasayı en çok etkileyen faktörlerden birinin de dönemsel alışkanlıklar olduğunu vurgulayan Tuğrul Denizaşan, eğitim öğretim yılının tamamlanmasına yakın, otomobil showroomlarına giden müşteri sayısındaki artışın bu duruma örnek olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Ramazan ayı sebebiyle satış adetlerinde hissedilir bir azalma yaşandı. Sadece bu sebeplerle bile temmuz ayında piyasanın yavaşlaması gayet normal ve beklenen bir durumdur. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda otomobillere gelen zamların ikinci el piyasasına yansımasının temmuz ayı sonrasında daha net olarak görüleceğini söyleyebiliriz.” Son dönemdeki önemli gelişmelerden birinin de yeniden düzenlenen ÖTV kanunu olduğunu ifade eden Denizaşan, greymarket olarak bilinen piyasada oluşan belirsizlik nedeniyle distribütör kanalıyla getirilmiş sıfır ve ikinci el araçlara olan talebin arttığını kaydetti.

İkinci el pazarında ikincielotomobilim.com işletmeleriyle öne çıkan duayen otomotivci Sami Nacaroğlu, bu piyasanın fiyat hareketini her zaman sıfır otomobil pazarından aldığını söyledi. Döviz artışıyla sıfır otomobil fiyatlarında ciddi artışlar olduğunu kaydeden Nacaroğlu, “2 ay içerisinde yüzde 5 ile 7 arasında zam yapılan otomobiller oldu. Bu da yavaş yavaş 2. el fiyatlarını yukarıya çekmeye başladı. Ama yansıma yavaş olur ve ikinci el otomobil fiyatları önümüzdeki 1-2 ay içinde yükselir. Halihazırda ikinci el otomobil almak sıfır otomobile göre daha makul. Satışlardan da bunu görüyoruz.” dedi.

Fiyata yönelik durgunluğun yanında genel piyasada da bir durgunluk gözlendiğini aktaran Nacaroğlu, Gezi olayları, döviz, faizler, Ramazan ayı, tatiller gibi birçok etkenin piyasadaki hareketliliği azalttığını söyleyerek, “Eylülün ikinci yarısından itibaren piyasalardaki durgunluk azalır. Sıfır araçlar, planlanan adetler distribütörler tarafından revize ediliyor. Yılın 2. yarısında geçen yıla göre baktığımızda büyüme görmeyeceğimizi tahmin ediyorum.” diye konuştu.

Öte yandan tasit.com’da yer alan ilanlar arasından en çok hangi araçların satışa çıkarıldığıyla ilgili çalışmada 30-40 bin TL fiyat aralığında yoğunlaşma olduğu gözlendi. Sitedeki ikinci el otomobil ilanları arasında en fazla ilan sayısına sahip olan otomobil marka ve modelleri analiz edilerek çıkan sonuçlarda marka olarak Volkswagen, model olarak ise Passat öne çıktı. Fiyatları 30-40 aralığında bulunan ve en çok aranan araçlardan bazıları tabloda yer alıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: