F1′ de Turbo belirsizliği!

trabzon araba

Takımların yeni araçlarını tanıtmaya başladığı şu günlerde kesinlikle en büyük endişe 2014’de kullanılması zorunlu olan 1.6 turbo motorların Formula 1’e etkisi.

Dünya Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) geçtiğimiz yılın sonunda Formula 1’de yapacağı radikal değişiklikleri açıkladığında yer yerinden oynamıştı. Zira bu değişikliklerin Formula 1’de değerleri kökten değiştireceği ortadaydı. Geçtiğimiz haftalarda Brezilya’da koşulan 2013’ün son yarışından sonra tartışmalar ve farklı görüşler yine gündemdeki yerini aldı. Kural değişikliklerini bir kenara alırsak motor değişikliği 2014’ün temel problemini oluşturuyor diyebiliriz.

Doğrudan enjeksiyonlu turbo şarjlı motorlar, pilotların ve takımların en çok kafa yorduğu konulardan biri. İyi yanları yok mu; tabi ki var. önce bu noktaları ortaya koyalım. Bir kere yeni motorun maksimum gücü mevcut V8 F1 motorların çıkış gücünü aşacak; ayrıca yakıt verimliliği ciddi şekilde iyileştirilmiş olacak. Sadece 100 kg’a izin verilen yarışlarda bu yeni motorlar seleflerine oranla yüzde 35 daha az yakıt tüketecek. Bu da çevrecilik açısından önemli. Bunun yanında o kadar soru işareti var ki çevrecilik konusu kaybolup gidecek. 1.6 lt’lik motorlar öncelikle ses açısından tam bir hayal kırıklığı olacak.

Ralliden de bildiğimiz gibi o gümbür gümbür tok ses yerini bir vızıltıya bırakacak. Yeni motorlar sürüş stilini de kökten değiştirecek. Zira turbo motorlara alışmak kolay olmayacak. Yeni pilotlar buna daha kolay alışacak gibi, daha eski ve tecrübeli pilotlar ne kadar zorlanacak, yaşayıp göreceğiz. Bu sene motor arızaları daha sık çıkacak karşımıza. Turbo kit, kolayca arıza çıkarabiliyor, bunu biliyoruz. Ayrıca yeni kurallara göre karşımıza çıkan test sınırlaması ve bir takımın bir sezon boyunca kullanabileceği motor sayısının düşürülmesi de takımları kara kara düşündürüyor. Burada herşey zincirleme olarak birbirini etkiliyor.

Pirelli’nin yeni lastikleri, Brezilya’da bu lastiklerin test edilememesi, yeni motorlara göre değişen sürüş şeklinin lastik aşınmalarını nasıl etkileyeceği gibi soruların cevaplarını bulması sezonun ilk yarısını bulur gibi gözüküyor. Ancak dengelerin değişeceğini görmek için de o kadar beklememize gerek yok. 2013’de Red Bull’un üstünlüğü sayesinde yaşadığımız sıkıcı yarışlar yerini aksiyona ve bilinmeyene bırakacak gibi. Formula 1 bu motorlarla bir çeşit ‘Cup Yarışı’na dönecek belki ama biraz da hareket gelecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: